Bursa ve çevre illerde 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla etkinlikler düzenlendi

BURSA (AA) – Bursa, Eskişehir, Balıkesir, Kütahya, Bilecik, Çanakkale ve Yalova'da 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla etkinlikler yapıldı. Bursa'da 15 Temmuz Demokrasi Meydanı'nda düzenlenen tören, İstiklal Marşı'nın ardından Kur'an-ı Kerim okunmasıyla başladı. Meydanda toplanan binlerce kişi, 5 yıl önce yaşanan hain darbe girişimini kınadı, şehitler için dua etti. Törende, 15 Temmuz temalı..

Bursa ve çevre illerde 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla etkinlikler düzenlendi
Yazar : Tarih : Okunma : 3 views Yorum Yap

BURSA (AA) – Bursa, Eskişehir, Balıkesir, Kütahya, Bilecik, Çanakkale ve Yalova'da 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla etkinlikler yapıldı.

Bursa'da 15 Temmuz Demokrasi Meydanı'nda düzenlenen tören, İstiklal Marşı'nın ardından Kur'an-ı Kerim okunmasıyla başladı. Meydanda toplanan binlerce kişi, 5 yıl önce yaşanan hain darbe girişimini kınadı, şehitler için dua etti.

Törende, 15 Temmuz temalı belgesel gösterimleri, mehter takımı konseri, Büyükşehir Belediye Orkestrası Türk Halk Müziği ses sanatçılarının performansı coşkuyla izlendi. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 15 Temmuz Millete Sesleniş konuşması alandaki ekranlara yansıtıldı. Meydanı dolduran vatandaşlar, konuşmayı uzun süre alkışladı.

Bursa Valisi Yakup Canbolat, törende yaptığı konuşmada, 15 Temmuz'da devlet ve milletin demokrasiyi hiçe sayan, Türk siyasi tarihinde eşi benzeri görülmemiş büyüklükte gözlerini kan bürümüş, kökleri dışarıda hain bir saldırıya maruz kaldığını anımsattı.

O gece umutlara, hayallere ve geleceğe pranga vurulmak istendiğini dile getiren Canbolat, şunları kaydetti:

"Milletimizin vergileriyle alınan tanklarımız, uçaklarımız, helikopterlerimiz ve silahlarımız yine devletimizden maaş alan asker görünümlü hainler tarafından halkımıza çevrilmiştir. Düşmanlarımızın harp sahalarında bile yapamadığı alçaklığı milletimize reva görmüşlerdir. Hamdolsun ki Cenabı Allah'ın lütfu, sayın Cumhurbaşkanımızın cesareti ve üstün liderliğiyle harekete geçen yüce milletimiz, tankın, uçağın, helikopterin, tüfeğin karşısına sadece imanı, inancı ve yüreğiyle dikilmiş, FETÖ terör örgütü tarafından gerçekleştirilmek istenen hain darbe girişimi aziz milletimizin ölüme meydan okuyan kararlılığıyla engellenmiştir. Milletimiz karanlık gecenin sabahını aydınlığa çevirmiştir."

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş da şehit ve gazilerin 15 Temmuz gecesi kararlı ve dik duruşlarıyla bir destan yazdığını anlatarak, "Türkiye’nin yükselişini ve büyümesini hazmedemeyenler boş durmayacaktır. Türkiye'nin yakın tarihine kara bir leke olarak yazılan ancak Türkiye'nin geleceği adına bir dönüm noktası olan 15 Temmuz günü yaşananlar uzun süre hafızalardan silinmeyecek." dedi.

AK Parti Bursa Milletvekili Refik Özen ve eski bakanlardan Faruk Çelik de günün önemine ilişkin konuşma yaptı.

Törene, milletvekilleri, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Hakan Saraç, İl Emniyet Müdürü Tacettin Aslan, AK Parti İl Başkanı Davut Gürkan, belediye başkanları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

– Eskişehir

Eskişehir'de 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla program düzenlendi.

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü kapsamında Valilik Meydanı'nda toplanan vatandaşlar, darbe girişimde hayatını kaybedenler için okunan Kur'an-ı Kerim'i dinledi.

Meydanı dolduranlar, kurulan dev ekranlarda Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 15 Temmuz Millete Sesleniş konuşmasını takip etti.

Programa, Vali Erol Ayyıldız, Eskişehir Muharip Hava Kuvveti ve Garnizon Komutanı Hava Orgeneral Atilla Gülan, AK Parti Eskişehir milletvekilleri Nabi Avcı, Harun Karacan, Emine Nur Günay, MHP Eskişehir Milletvekili Metin Nurullah Sazak, İl Emniyet Müdürü Yaman Ağırlar, İl Jandarma Komutanı Albay Ercan Atasoy, İl Müftüsü Bekir Gerek, siyasi partilerin il başkanları ve vatandaşlar katıldı.

Vali Erol Ayyıldız, burada yaptığı konuşmada, bugün Türk milletinin iradesine yönelik 15 Temmuz 2016 tarihinde gerçekleştirilen hain silahlı darbe girişiminin bozguna uğratılmasının ve tarihimizin en önemli dönüm noktalarından birinin yıl dönümü olduğunu söyledi.

15 Temmuz destansı direnişinin Türk milletinin karşısına çıkan tüm engelleri milli birlik ve beraberlik içerisinde, kardeşlik ruhuyla, büyük bir inanç, azim ve kararlılıkla aşmasının somut bir ifadesi olduğunu ifade eden Vali Ayyıldız, şunları söyledi:

"Tankın, topun, uçağın, helikopterin, tüfeğin karşısına inancıyla, yüreğiyle dikilerek verilen bu mesaj, aziz milletimizi bölgesinde ve tüm İslam aleminde bir kez daha ümit ve ilham kaynağı yapmıştır. Şüphesiz ki Türk milletini tarih boyunca payidar kılan yüce değerler, şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da bu ve benzer badireleri aşmamızı sağlayacaktır. Milletimizin 15 Temmuz gecesi Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın önderliğinde tüm farklılıklarını geride bırakarak tek millet, tek bayrak, tek vatan ve tek devlet ilkeleri etrafında birleşerek yaptığı kahramanlıklar; istikbalimize, aydınlık geleceğimize yürüyüşümüzde bizlere ilham kaynağı olmaya devam edecektir."

Vali Erol Ayyıldız'a milli sporcular tarafından sancak bayrağı teslim edildi.

– Bilecik

Bilecik'te 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla Bahçelievler Mahallesi'nde bulunan 15 Temmuz Anıtı önünde toplanan vatandaşlar, şehitler adına saygı duruşunda bulundu.

İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Vali Bilal Şentürk, Bilecik 2. Jandarma Eğitim Tugay Komutanı Tuğgeneral Recep Yalçınkaya, Bilecik Cumhuriyet Başsavcısı Ercan Ceylan, İl Emniyet Müdürü Ertuğrul Namal, Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şükrü Beydemir ve kurum temsilcileri, 15 Temmuz Şehitleri'nin isimlerinin bulunduğu bölüme karanfil bıraktı.

Etkinliğin sonunda dua edildi. Grup daha sonra Şeyh Edebali Kültür ve Kongre Merkezi'ne kadar Türk bayraklarıyla yürüdü.

Şeyh Edebali Kültür ve Kongre Merkezi'nde Anadolu Ajansı'nın (AA) fotoğraflarından oluşan 15 Temmuz konulu fotoğraf sergisi açıldı.

Saygı duruşundu bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Millete Sesleniş" konuşması takip edildi. Program, Araştırmacı Yazar Osman Arslan ve Şair Bestami Yazgan'ın konferansının ardından Cumhuriyet Meydanı'nda devam etti.

– Çanakkale

Çanakkale'de 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla program düzenledi.

İskele Demokrasi Meydanı'nda gerçekleşen programa Vali İlhami Aktaş, Çanakkale Belediye Başkan Vekili Süleyman Canpolat, Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Mehmet Cem Okyay, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Rektörü Prof. Dr. Sedat Murat, AK Parti Çanakkale İl Başkanı Naim Makas, MHP Çanakkale İl Başkanı Ali Tuğrul Yıldırım ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Saygı duruşunda bulunulmasının ardından İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan programda dualar edildi.

Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğüne (KEGM) ait römorkörler tarafından su üstü gösterileri gerçekleştirildi.

Çanakkale Valisi İlhami Aktaş, burada yaptığı konuşmada, 5 yıl önce bugün, hain darbe girişiminin yaşandığını hatırlattı.

"Çocukluğumuzdan, bebekliğimizden beri kutsallığına hiç laf söyletmediğimiz, 100 yıllardır varlığından gurur duyduğumuz ordumuzun içerisine sızmış olan bir grup terörist, aklını kıraya vermiş ne yaptığını bilmez olan bir grup vatan haininin bir çabasıyla Türkiye karanlık bir devire sokulmaya çalışmıştır" diyen Aktay, "Çanakkale Geçilmez Destanını tüm dünya bilmektedir. Bu çetenin mensupları, aklını kiraya vermiş bu insanlar bizi bir karanlığa sürüklemek istediler. Fakat hesaba katmadıkları bu millet iradesi, liderimiz, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın iradesiyle birleşince nasıl Çanakkale geçilmez olduysa, Türkiye’de geçilemez oldu." ifadelerini kullandı.

Konuşmanın ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın konuşması dev ekrandan izlenildi.

Etkinlikte, öğrenciler tarafından şiir okunurken, 15 Temmuz Belgeseli Gösterimi yapıldı. Milli sporcu Ümit Burunlular tarafından da bayrak koşusu gerçekleştirildi.

– Kütahya

Kütahya'da 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla Zafer Meydanı'nda düzenlenen etkinlik, Kur'an-ı Kerim okunması ve dua edilmesiyle başladı. Binlerce vatandaş ellerinde Türk bayraklarıyla etkinliğe katıldı.

Programda, Kütahya Valisi Ali Çelik, Belediye Başkanı Alim Işık, AK Parti Kütahya milletvekilleri İshak Gazel, Ceyda Çetin Erenler ile MHP Kütahya Milletvekili Ahmet Erbaş birer konuşma yaptı.

Etkinlik, Türk Halk Müziği sanatçıları ve mehter takımının konseriyle devam etti.

– Yalova

Yalova'da 15 Temmuz Demokrasi ve Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen tören, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.

İl genelinde yapılan yarışmalarda dereceye giren öğrencilerin ödüllerinin verilmesinin ardından Vali Muammer Erol, konuşma yaptı.

Erol, demokrasi zaferini kutlamak, aziz şehitleri rahmet ve minnetle anmak, gazilere şükranlarını sunmak üzere bir araya geldiklerini söyledi.

15 temmuz 2016 gecesi FETÖ'cü hainler tarafından gerçekleştirilen alçak darbe girişiminin sadece milli iradeye değil, devlet, millet, birlik ve beraberliğe yapılan hain bir kalkışma olduğunu aktaran Erol, şunları kaydetti:

"Bu hain kalkışma aziz milletimizin Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın çağrısı ile ülkemizin her köşesinde sokaklara, meydanlara inerek havalimanlarını dolduran, namluların, tankların, helikopterlerin, uçakların karşısına dikilen bu vatanın kahraman evlatları tarafından akamete uğratılmıştır. Aziz milletimiz genci, yaşlısı, erkeği, kadınıyla inandığı, sevdiği ve güvendiği lideri Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın çağrısına gönülden destek verirken Ömer yürekli, Halis kahramanları tereddüdü hiç tanımamış demir iradeleriyle Ömer Halis Demir olmuş, kahraman olmuş, şehit olmuş ve mankurtlaştırılmış hainleri kanlarında boğmuş, heveslerini kursaklarında bırakmıştır."

Konuşmaların yapılmasının ardından alana gelen vatandaşlar Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın konuşmasını dinledi.

Mehter Takımı konserinin ardından sahneye çıkan sanatçı İbrahim Sadri, okuduğu birbirinden güzel şiirleriyle geceye renk kattı.

Programda, 25 sporcunun Deprem Anıtı'ndan meydana kadar taşıdığı sancak Vali Erol'a takdim edildi.

– Balıkesir

Balıkesir'de Milli İrade Meydanı'nda düzenlenen etkinliğe çok sayıda vatandaş katıldı. Programda, 5 yıl önce yaşanan darbe girişiminde şehit olanlar anılırken, kalkışmaya karşı kazanılan zafer de coşkuyla kutlandı.

Programa, Balıkesir Valisi Hasan Şıldak, Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Balıkesir Garnizon ve 9. Ana Jet Üst Komutanı Hava Pilot Tuğgeneral Kemal Turan, Balıkesir Cumhuriyet Başsavcısı Alpaslan Kaplan, Altıeylül Belediye Başkanı Hasan Avcı, İl Emniyet Müdürü Hasan Onar, Balıkesir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İlter Kuş ve bazı partilerin il başkanları katıldı.

Programa katılan vatandaşlar ve protokol üyeleri Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yaptığı konuşmayı canlı olarak izledi.

Ardından sala okundu ve 15 Temmuz gecesindeki bazı görüntüler izletildi. Daha sonra Altıeylül Belediye Başkanı Hasan Avcı ve Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz birer konuşma yaptı.

Balıkesir Valisi Hasan Şıldak, yaptığı konuşmada etkinliğe katılan Balıkesirli vatandaşlara teşekkür etti.

Şıldak, 15 Temmuz darbe girişiminin Türkiye Cumhuriyetini ve Türk milletini yok etme girişimi olduğunu anlatarak, şöyle konuştu:

"15 Temmuz devletimizin kılcal damarlarına kadar sızmış bir hain hareketin illegal yollarla ülkemizde silahlı kuvvetlerin içinde bir grubun desteklediği bir hareketle darbe girişiminde bulunma ve o hainliği göstermeyi cesaret ettiği tarihe kara bir gün olarak geçtiği gündür ama o günün sonunda milletimiz sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın çağrısına kulak verdi ve sokaklara fırladı. Yüreğiyle, bedeniyle, elleriyle darbeye hayır dedi. O hayır değiş en güzel cevap oldu. O kara gün bir bayram gününe dönüştü. Aslında bugün devletimizin yeniden doğduğu gün. 15 Temmuz o hain yapıdan ülkemizin Türkiye'nin kurtulduğu gündür. Bunun lafı sözü çok olur ama yaşayan bilir. İşte yaşayanlar burada en önde oturan gazilerimiz."

Konuşmaların ardından 15 Temmuz gecesi Ankara ve İstanbul'da darbe girişiminde sokağa çıkarak darbe girişimine karşı duran Emrah Yılmaz ve Aliyar Engin Dağlar yaşadıkları geceyi anlattı.

Program, havai fişek gösterileri ve sporculara ödül verilmesiyle sona erdi.

admin (admin@intikalhaber.com) Websitesi